Zdrada - portal zdradzonych - Artykuły: "Chcę rozwodu!" Dlaczego kobiety odchodzą od mężów?

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o

Ostatnio Widziani

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zraniona378
21.03.2024 14:39:26
Myślę że łzy się nie kończą.

Szkodagadac
20.03.2024 09:56:50
Po ilu dniach się kończą łzy ?

Szkodagadac
19.03.2024 05:24:48
Ona śpi obok, ja nie mogę przestać płakać

Zraniona378
08.03.2024 16:58:28
Dlatego że takie bez uczuć jakby cioci składał życzenia imieninowe. Takie byle co

Zraniona378
08.03.2024 12:35:50
Bo cały wpis się nie zmieścił

Metoda 34 kroków

Metoda 34 kroków dla kryzysu w małżeństwie na odzyskanie pewności siebie w oczach partnera.

1.Nie śledź, nie przekonuj, nie proś i nie błagaj.
2.Nie dzwoń często.
3.Nie podkreślaj pozytywnych elementów związku.
4.Nie narzucaj się ze swoją obecnością w domu.
5.Nie prowokuj rozmów o przyszłości.
6.Nie proś o pomoc członków rodziny-masz wsparcie teściów póki są po Twojej stronie.
7.Nie proÅ› o wsparcie duchowe.
8.Nie kupuj prezentów.
9.Nie planuj wspólnych spotkań.
10.Nie szpieguj, to CiÄ™ zniszczy.
11.Nie mów 'kocham Cię'.
12.Zachowuj się tak, jakby w Twoim życiu było wszystko w porządku.
13.Bądź wesoły, silny, otwarty i atrakcyjny.
14.Nie siedź, nie czekaj na żonę/męża , bądź aktywny, rób coś.
15.Będąc w kontakcie z nim/nią postaraj się mówić jak najmniej.
16.Jeżeli pytasz co robił/a w ciągu dnia, przestań pytać.
17.Musisz sprawić, że Twój partner zauważy w Tobie zmianę, że możesz żyć dalej z nim/nią lub bez niej/niego.
18.Nie bądź opryskliwy lub oziębły, po prostu zachowaj dystans.
19.Okazuj jedynie zadowolenie i szczęście.
20.Unikaj pytań dotyczących związku do chwili, gdy zechce sam/a z Tobą o tym rozmawiać.
21.Nie trać kontroli nad sobą.
22.Nie okazuj zbytniego entuzjazmu.
23.Nie rozmawiaj o uczuciach.
24.Bądź cierpliwy.
25.Nie słuchaj co naprawdę mówi do ciebie.
26.Naucz się wycofywać, gdy chcesz zacząć mówić.
27.Dbaj o siebie.
28.Bądź silny i pewny, mów cicho i spokojnie.
29.Pamiętaj, że jeżeli zdołasz się zmienić,Twoje konsekwentne działania mówią więcej niż słowa.
30.Nie pokazuj zagubienia i rozpaczy.
31.Nie wierz w nic co usłyszysz i 50% tego co widzisz.
32.RozmawiajÄ…c nie koncentruj siÄ™ na sobie.
33.Nie poddawaj siÄ™.
34.Nie schodź z raz obranej drogi.

"Chcę rozwodu!" Dlaczego kobiety odchodzą od mężów? Drukuj

Dwie trzecie pozwów o rozwód w Polsce składają kobiety. W większości kończonych małżeństw sąd nie orzeka o winie, ale jeśli już to robi, to tylko w 3% przypadków leży ona po stronie żon. Dlaczego to kobiety dążą do rozwodu?

JesteÅ›my bardziej poukÅ‚adane mówi psycholog Anna Rachubka-FurmaÅ„ska. – Lubimy, kiedy w naszym życiu jest porzÄ…dek, dążymy do zamykania pewnych spraw, jeÅ›li uznamy, że nadszedÅ‚ na to czas.

Bez miłości się nie da

Anka szanowaÅ‚a swojego męża i mogÅ‚a na niego liczyć. Mieli dobry kontakt, czÄ™sto siÄ™ sobie zwierzali i umieli sobie doradzać. To byÅ‚o trochÄ™ małżeÅ„stwo z rozsÄ…dku. SpotykaliÅ›my siÄ™ przez trzy lata, potem Piotr siÄ™ oÅ›wiadczyÅ‚, Å›lub byÅ‚ naturalnym nastÄ™pstwem mówi Anka. ChciaÅ‚am z nim być, tworzyliÅ›my dość harmonijny zwiÄ…zek. Mój poprzedni chÅ‚opak okazaÅ‚ siÄ™ totalnÄ… pomyÅ‚kÄ…. Z Piotrem nie byÅ‚o fajerwerków, ale czuÅ‚am siÄ™ z nim bezpiecznie, mogÅ‚am mu zaufać – to byÅ‚o dla mnie najważniejsze.

Nie wie, co się w niej nagle zmieniło. Pamięta, że wróciła dość późno z pracy, Piotr siedział przy biurku i na nią czekał. Weszła, żeby się przywitać i wtedy po raz pierwszy wydał jej się zupełnie obcym człowiekiem. Dotarło do niej, że go nie kocha. Od tego momentu coraz częściej nachodziły ją myśli o rozstaniu. Trwało to rok. Nie chciała podejmować impulsywnych decyzji, żeby potem niczego nie żałować.

Kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni twierdzi Anna Rachubka-Furmańska. Chcą mieć możliwość w wybrania własnej drogi. Ważne jest dla nich poczucie wolności, bez względu na to, czy są w związku, czy z niego rezygnują.

Jesteśmy bardziej poukładane mówi psycholog Anna Rachubka-Furmańska. Lubimy, kiedy w naszym życiu jest porządek, dążymy do zamykania pewnych spraw, jeśli uznamy, że nadszedł na to czas.

Od ich rozwodu minęło półtora roku. Anka nadal jest sama. Czeka na swoją wielką miłość, bo wierzy, że każdy taką chociaż raz w życiu może przeżyć. Ale mówi, że nawet jeśli jej nie znajdzie, to przynajmniej za trzydzieści lat nie będzie sobie pluła w brodę, że nie dała losowi szansy. Na razie cieszy się wolnością, tym, że ma otwartą drogę i wiele możliwości. I ma nadzieję, że jeszcze wszystko przed nią.

Bez dzieci jest Å‚atwiej

Gosia twierdzi, że bardzo kochała swojego męża. To dlatego próbowałam wybaczyć jego dwie zdrady mówi. Za pierwszym razem to był jednorazowy skok w bok, na imprezie, po pijaku. Przyłapałam go, inaczej nie wiem, czy by się wydało. Na drugi dzień kajał się, płakał i przepraszał. Bolało, ale wytłumaczyłam sobie, że skoro był pijany, to jest to jakieś usprawiedliwienie. Sama też czasem pod wpływem alkoholu oglądałam się za innymi facetami. Tylko że na tym się kończyło.

Drugi raz oszukał ją na wyjeździe integracyjnym. Wtedy zaczął się drugi romans. Spotykali się z tą dziewczyną jeszcze kilka tygodni po powrocie, dopiero wtedy się dowiedziała. Mówi, że było bardzo ciężko podjąć decyzję o odejściu. Powtórzyła się historia przeprosin, znów płakał, zarzekał się, że to się zdarzyło po raz ostatni. Byłam o krok od złamania się i wybaczenia mu po raz drugi. Ale pomyślałam sobie, że przecież to się wcale teraz nie skończy wspomina Gosia. Zanim powiedziałam mu, że to definitywny koniec, zostawiłam sobie furtkę i przez kilka dni mieszkaliśmy jeszcze razem. Nie odzywałam się, spałam osobno, ale bałam się wyjść i zatrzasnąć drzwi.

Zrobiła to dopiero po niecałym tygodniu, kiedy dotarło do niej, że z tym człowiekiem nigdy sobie szczęśliwie nie ułoży życia. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że muszę zadbać o siebie, skończyć to, kiedy nie mamy dzieci i kiedy mam jeszcze siłę.

Jak twierdzi psycholog Anna Rachubka-Furmańska, na to, z jaką łatwością niektórym kobietom przychodzi zakończenie małżeństwa, wpływa nie tylko ich charakter, ale często też to, jak bardzo zostały zranione. Te, które doznały więcej cierpienia, będą prawdopodobnie krócej się wahały w podjęciu decyzji.

Kobiety sÄ… bardziej emocjonalne niż mężczyźni twierdzi Anna Rachubka-FurmaÅ„ska. – ChcÄ… mieć możliwość w wybrania wÅ‚asnej drogi. Ważne jest dla nich poczucie wolnoÅ›ci, bez wzglÄ™du na to, czy sÄ… w zwiÄ…zku, czy z niego rezygnujÄ….

Wszystko dla dziecka

Ewelina znosiła przemoc fizyczną i psychiczną przez trzy lata, zanim zdobyła się na rozstanie. Wcześniej czuła się zbyt słaba, żeby odejść od męża. Nie pracowała, była na jego utrzymaniu, mieli trzyletniego syna. Nie mogła liczyć na pomoc własnej rodziny, bo matka chora, siostra za granicą, ojciec nie żył. Prześladowały ją myśli, że nie będzie miała gdzie pójść, że będzie się błąkać z małym dzieckiem.


Wtedy nie widziaÅ‚am żadnej drogi ucieczki. Nie żyÅ‚am nawet myÅ›lÄ…, że któregoÅ› dnia odejdÄ™, bo to byÅ‚o caÅ‚kowicie nierealne wyznaje. –Mąż nadużywaÅ‚ alkoholu i wtedy mnie biÅ‚. Najbardziej wcale nie bolaÅ‚y te jego ciosy, tylko to, że syn dorastaÅ‚ i coraz wiÄ™cej rozumiaÅ‚. I że musiaÅ‚ na to patrzeć. KtóregoÅ› dnia usÅ‚yszaÅ‚a w radiu o hostelu dla kobiet dotkniÄ™tych przemocÄ…. ZadzwoniÅ‚a pod numer podany w audycji. To byÅ‚a dla niej szansa na nowe życie.

Ofiary przemocy sÄ… skryte, zamkniÄ™te, zalÄ™knione mówi Lidia Szymczak, kierownik Sekcji Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej Miejskiego OÅ›rodka Pomocy Rodzinie w Koninie. BojÄ… siÄ™ podejmować jakichkolwiek decyzji, bo w ich gÅ‚owie jest ciÄ…gle myÅ›l: Co powie sprawca? SÄ… mu caÅ‚kowicie podporzÄ…dkowane, blokuje je lÄ™k, ale też czÄ™sto wzorce, jakie wyniosÅ‚y z domu. JeÅ›li matka byÅ‚a ulegÅ‚a, to nie bÄ™dzie wsparciem dla wÅ‚asnej córki. CzÄ™sto sÅ‚yszÄ™ sÅ‚owa: Daj spokój…


W małżeństwach, gdzie jest przemoc, decyzja o odejściu wielokrotnie jest podejmowana na raty. Ofiary odchodzą od sprawcy i wracają do niego czasem nawet po kilka razy, zanim na dobre rozpoczną inne życie. Niektórym się to wcale nie udaje.

Ewelina w hostelu jest po raz drugi. Złożyła pozew o rozwód. Tu bardzo dużo pomagają specjaliści. Są prawnicy, możemy też porozmawiać z psychologiem, a wieczorem usiąść spokojnie i sobie wszystko przemyśleć mówi. W ośrodku czuje się bezpieczna, choć ma poczucie tego, że to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ten etap wykorzystuje przede wszystkim na utwierdzenie się w tym, że jej decyzja o odejściu była słuszna oraz na uporządkowanie spraw formalnych. Chce wyjechać do siostry do Anglii, ale musi poczekać na rozwód. Wnosiła o odebranie praw rodzicielskich mężowi. Ma nadzieję, że się uda, bo ten wyjazd i świeży start są jej marzeniem. Wiem, że tam, daleko, będzie mi łatwiej. I wierzę, że finansowo też sobie damy radę. Mówi, że wszystko robi dla synka i to on jej daje siłę.

Nieudacznik i kula u nogi

Nie zawsze jednak powodem rozstania muszą być tak drastyczne życiowe sytuacje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, najczęstsze przyczyny rozwodów to: niezgodność charakterów, zdrada, trwały związek uczuciowy z inną osobą czy nadużywanie alkoholu.

O zakoÅ„czeniu małżeÅ„stwa Niny zdecydowaÅ‚y sprawy finansowe. ByÅ‚a z mężem osiem lat. OdkÄ…d pamiÄ™ta, nigdy siÄ™ nie przemÄ™czaÅ‚ pracÄ…. CeniÅ‚ sobie bezstresowe życie ironizuje Nina. –Kiedy mu zaoferowali awans, odmówiÅ‚, bo baÅ‚ siÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci na nowym stanowisku. Ja zostawaÅ‚am po godzinach, staraÅ‚am siÄ™ Å‚apać dodatkowe zlecenia. CzÄ™sto kosztem rodziny, ale chciaÅ‚am, żeby nas byÅ‚o stać na wakacje, żeby dzieciaki mogÅ‚y mieć chociaż część tego, co ich rówieÅ›nicy. Jemu to byÅ‚o obojÄ™tne. Jedyne, co jego zdaniem byÅ‚o ważne, to żeby byÅ‚y zapÅ‚acone rachunki i jako takie jedzenie. A inne rzeczy to luksus.
Mąż Niny nie lubił, kiedy wypominała mu pieniądze. Nie uważał też, że mało pracuje.

Powtarzał, że nie powinno się pracować dłużej niż osiem godzin dziennie, że trzeba mieć też czas dla siebie. I że co to za kraj, w którym nie można wyżyć spokojnie z pełnoetatowej pensji. W jakimś stopniu pewnie miał rację, ale żyjemy w takich, a nie innych realiach i albo wyjedziemy, albo musimy się im podporządkować wzdycha Nina.

Kobieta prowadziła własną agencję reklamową. Często wracała po dwudziestej, kiedy już dzieci były w łóżkach albo spały. A on miał do niej pretensje, że znów tak późno przyszła. Jeszcze gdyby umiał w miarę oszczędnie żyć, na skalę tego, ile sam zarabiał mówi ze złością Nina. Ale on przywykł do tego, że zawsze wszystko jest, a jeśli czegoś brakuje, ja to zapewnię. Wiem, że małżeństwo w większości przypadków polega na tym, że wszystko jest wspólne, ale kiedy na dom zarabia jedna osoba, a druga jedynie czerpie z tego korzyści, to zdecydowanie coś jest nie tak.

Pierwsze myśli o odejściu pojawiły się u Niny, kiedy niechcący zablokowała sobie konto internetowe, a był to ostatni dzień na spłacenie raty kredytu. Nie mogła zrobić przelewu, więc poprosiła Jana, żeby zapłacili z jego konta. Wtedy się okazało, że nie ma na nim nawet na jedną ratę. Podobne sytuacje się piętrzyły, a ona coraz częściej miała myśli, że nie znosi tego swojego życia z nieudacznikiem. Denerwowało ją, że tyle pracowała, a on zawsze po szesnastej w domu, uśmiechnięty, zrelaksowany. W końcu dojrzała w niej decyzja: odchodzi. Kiedy ją podjęła, zaniepokoiło ją to, że przyszła jej z taką łatwością i że poczuła tak wielką ulgę.

Kobiety zależne trwają w patologicznych związkach z wielu powodów, ale jednym z nich jest lęk przed problemami finansowymi twierdzi psycholog Iwona Michalak-Jędrzejczak. Panie niezależne, żyjące w związkach, które nie są partnerskimi, dochodzą wielokrotnie do niekorzystnego dla małżeństwa wniosku i odchodzą. Dlaczego? Bo wierzą w siebie i chcą być szanowane.

Nina martwiła się, jak zniosą to dzieci, ale ustalili z mężem, że nadal będą je wychowywać wspólnie. Dostali rozwód bez orzekania o winie i mimo iż dzieci zamieszkały z nią, Jan może je odwiedzać tak często, jak chce. Nadal ma klucze, ale umowa jest taka, że nigdy nie zostaje na noc. Zabiera dzieci czasem do siebie.
Kobieta jest zadowolona ze swojej decyzji. Cieszy się wolnością nie tą cywilną, ale osobistą i finansową. Czuje się niezależna i ma większe poczucie własnej wartości. Znacznie lepiej nie mieć u swojego boku mężczyzny, niż mieć kulę u nogi, utrzymanka podsumowuje.

Psycholog Anna Rachubka-Furmańska zauważa, że znacznie częściej rozwodzą się mieszkańcy miast niż wsi. Ma to zdecydowanie związek z tym, w jakim społeczeństwie żyjemy. Mimo że czasy się bardzo zmieniły, w małych miejscowościach rozwód może być nadal rzeczą wstydliwą albo niewłaściwą (np. ze względów religijnych). O wiele łatwiej jest w dużych miastach, bo tu, po pierwsze, panuje inny model myślenia, a po drugie większa anonimowość.

Z przeprowadzonych sondaży, m.in. z raportu ogłoszonego przez Fundację Mamy i Taty wynika, że 81% Polaków postrzega rozwód jako poważny problem społeczny. Są jednak sytuacje, np. jak w przypadku Eweliny, gdzie był on znacznie lepszą alternatywą niż trwanie w patologicznym małżeństwie.

(ios/sr)

Link
4490
<
#1 | Galland dnia 25.02.2012 16:55
Czy ktoś może zdjąć te pseudo-psychologiczne popłuczyny, marną namiastkę artykułu pisaną przez jakąś niedorobioną "psycholożkę"?
Rany jakie bzdury... założę się, że z Onetu.
3739
<
#2 | Deleted_User dnia 02.06.2013 15:54
Gowno wykasowac z tego forum.
10444
<
#3 | zawiedzionyfac dnia 21.04.2015 11:47
taki artykuł to tylko potwierdza że jednostka społeczna zwana "rodziną" jest po prostu niczym, a oszukiwanie swojego partnera to rzecz najbardziej normalna na świecie. Parodia i tyle

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?